“Diş macunu şaşkını” olduğuma karar verdim! Biri “uzun süreli, doğal, pürüzsüz ve parlak dişler” vaat ederken diğeri “daha beyaz” benim diyor ama öteki de “komple bakım” ile bakterilerden, çürüklerden DAHA IYI koruyor. Hmm?!?! Acaba diyorum bir sabah biri ile, ertesi sabah diğeri ile, akşamları da öteki ile mi fırçalasam dişlerimi?!?!  ;)

Konumlandırma stratejileri, tüketicinin kafasını bu kadar karıştırmalı mı sizce? Tüketici ben diyor ki, her seferinde bir diğerine kolaylıkla geçiş yapabilirim.Peki sadakate ne oldu?

Kulağa saçma geliyor olabilir, ama bir süredir, diş macunu konusunda marka sadakatim olmadığını, çünkü her seferinde “DAHA” vaatleri iletüketici benin aklını karıştırdıklarını fark ettim. Markete gittiğimde en çok zaman geçirdiğim reyonlardan biri diş macunu reyonu. Elimi pat diye uzatıp, hiç tereddütsüz aldığım diğer ürünlere ya da diğer markalara benzemiyor bu durum. Neden? Tüketici olarak beklentilerimi hiç biri tam olarak karşılamadığından olsa gerek. Ya da alternatifler dünyasında aklıma kazınan bir konumlandırma ile yerlerini sabitlememiş olmalarından dolayı mı demeliydim? Üstelik belki de ürün, içeriği ile bu beklentileri karşılayacak düzeyde. Ama ah o konumlandırmalar yok mu? Baş ucu kitaplarından biri olan, Al Ries ve Jack Trout’un “Positioning: The Battle For Your Mind” kitabında da söz ettiği gibi;

“Konumlandırma, ürüne ne yaptığınız değildir. Konumlandırma (potansiyel) müşterinin aklına girmek için yaptıklarınızdır. Yani ürün ile müşterinin zihninde yarattığınız şeydir.  Kendinizi burada nasıl farklılaştırdığınızdır.

Öyle ya günümüzün rekabet ortamında pazarları yönlendiren en temel unsur, tercih. Ve müşteri olarak o kadar çok alternatife sahibiz ki, beklentilerimize, algılarımıza nasıl hitap edildiği tercihlerimizde belirleyici oluyor.

tooth paste Şimdi benim “şaşkınlığıma” dönersek, biri “ben beyaz yaparım” diyor, kendini beyazlığa konumlandırmış, diğeri ama “ben bakterilerden koruyorum” diyor, öteki de “en doğal gülümseme bende” diyor ya, soruyorum; tüketici olarak hani benim beklentilerim? Hepinizi toplasam biri ancak ediyorsunuz! Konumlandırma, marka üzerine değil, ürün üzerine yapılmış ve tüketici ben marka ile ilişki kuramadığım için, “sadakatsiz” ve aklı karışık bir (potansiyel) müşteri olarak her yeni satın alma sırasında, birbiriniz arasında kolaylıkla geçiş yapabiliyorum. Markanıza hiçbir bağlılığım, hiçbir sadakatim yok.

Gülümsediğinizi görür gibiyim, ama diş macunu deyip geçmeyin! Hayatımızda “vazgeçilmez” yeri ve önemi olan ürünlerden biri bence kendisi…