Bu sabah gazetede okuduğum aşağıdaki haber ile, markalar dünyasının ve markalar savaşının yeni bir boyuta girmek üzere olduğu duygusuna kapıldım! Öyle ya, insanoğlu, yapay bulut yaratıp, onu da markaların logoları ile “şekillendirip” gökyüzüne salmaya hazırlanıyor.

Yakın bir gelecekte önce küresel markalarla başlayacak yeni bir akım ve hatta kabul görmüş yeni bir mecranın habercisi olabilir bu durum. 5th Element filminden hatırlarsınız, araç trafiği, karada değil, havadaydı ve binaların en üst katlarında dahi reklam panoları vs yer alıyordu. Bulutlarla birlikte durum biraz daha “animasyon” hal alacağa benziyor, gökyüzünde uçan arabalar, logolar… Anlaşilan o ki, gelecekte tv reklamcılığı “kitlelere ulaşma” alanındaki yerini, yeni bir mecra olarak gökyüzüne bırakacak, zira logo bulutlar üretilebiliyorsa, lazerle gökyüzünde reklam yayını da pekala olası görünüyor.

***

Logo bulutlar görülecek

Gökyüzüne baktığınızda ünlü bir markanın logosu şeklinde bulut görürseniz sakın şaşırmayın.

Olmaz olmaz demeyin. Artık gökyüzüne baktığımızda ünlü markaların logoları şeklinde bulutlar görmek olağan bir hal alacağa benziyor. Stres atmak için tatile çıkıp, plajda uzanıp gökyüzüne bakarak rahatlamak pek mümkün olmayacak. Çünkü artık ticari bulutlar geliyor. Gökyüzünü de kullanıp reklam bombardımanına tutacaklar. Nasıl mı? Hollywood’un özel efektler uzmanı Francisco Guerra, bulut makinasını geliştirdi. Makinaya doldurduğu sabun köpüğü ve helyum gazını karıştırıp, istediği şekilde bulutlar üretebiliyor. 60 kilometre menzili olan, “Flogos” adını verdiği bu “bulutlar” pek çok şirketin dikkatini çekti. Uluslararası dev şirketler, özellikle havanın açık olduğu yaz aylarında, turistik bölgeler üzerinde logolarını bulut şeklinde tepemizden geçirip reklam yapmayı son derece cazip buldular.

Haberin linki : http://www.hurriyet.com.tr/dunya/9166652.asp?m=1

.