Pilates, dayanıklı, sağlıklı, esnek ve güçlü bir beden için dengeye, kas kuvvetine, esnemeye ve postür/duruş geliştirici hareketler ile doğru nefes alımı üzerine odaklanan, akıcı hareketler ile yapılan bir egzersiz sistemidir.  Kasları ve bağları çalıştırarak, ince ve sıkı bir beden, dik bir duruş ve sağlıklı bir omurga için katkı sağlar.

1900’lerin başında Alman asıllı Joseph H. Pilates tarafından yoga,  dövüş sanatları ve cimnastik gibi modern egzersizlerin bir sentezi olarak geliştirilen ve “kontroloji” adı ile anılan sistem, dansçıların sakatlanmaları sonrasında iyileşmelerine olan katkısı ile dikkat çekmiş ve Amerika’daki profesyonel dansçılar tarafından sürdürülerek  pek çok ünlünün de tercih ettiği bir egzersiz haline gelmiştir.

Pilates, duruş bozukluklarının giderilmesi, kas gücü ve esnekliğinin arttırılması, bedenin merkez kuvvetinin ve eklem hareketliliğin sağlanması gibi faydalarının yanı sıra, kontrol, koordinasyon ve konsantrasyon gibi özellikleri sayesinde stres ve gerginliğin azaltılmasında da etkilidir. Birebir ya da az sayıda kişilerden oluşan grup dersleri ile yapılması, dersin güvenli ve kontrollü olması açısından önemlidir.