Web teknolojileri hızla gelişiyor, sosyal ağ “çılgınlığı” çılgınlıktan çıkmaya çoktan başladı, hayatlarımızın birer parçası oldu. Semantic uygulamalar da çok yakında hayatımız parçası olmaya başlayacak. Web’in nereye doğru gitmekte olduğuna ilişkin gelişimi çok güzel anlatan bir grafik buldum ve ne yalan söyleyeyim, 10 sene sonrasını şimdiden merakla bekliyorum.

Semantik Web, markalar için neden bu kadar önemli peki? Özellikle genç kuşak hedef kitlelerin yoğunlukla kullandığı sosyal ağların, sadece bugünün genç kitlesinin, yarının 30+ hedef kitlesi olacağı ve uzun vadeli marka sadakatine ilişkin stratejilerin ve marka bağı kurmak için yapılacak iletişimin bu basit detayı da göz önünde bulundurarak yapılmasının “faydalı” olacağını vurgulamaya gerek yok sanırım. Ama hala pek çok sosyal ağ erişiminin bazı şirketlerde “güvenlik” ya da “çalışan performansı” sebepleri ile kapalı tutulduğunu düşündüğümüzde, bu platformun, dünyanın Web 3.0’ı konuşmaya ve usul usul uygulamaya başladığı günümüzde çok da iyi anlaşılmadığını düşünmeden edemiyorum.

Forrester Research, Inc. çalışanlarından Jeremiah Owyang, yaptıkları bir araştırma raporunun başlıklarına, kişisel web sayfasında ve 27 Nisan tarihli yazısında yer veriyor, ve Sosyal Web’in 5 çağından söz ediyor kısaca. Bugün hala farklı ağlarda farklı kullanıcı kimliklerinin olması nedeniyle bir kopukluk olduğunu ama yakın zamanda tüm bunların birbirini “tanır” hale geleceğini, ve kimlik geçişinin de dönüşümün sadece bir parçası olacağını söylüyor.
Başlangıçta insanların sadece diğerleri ile iletişime geçip, paylaşımda bulundukları ortamlar olan sosyal ağların, önce fonksiyonel dönüşüm geçirdiğini, böylece ağların operasyonel sistemler gibi çalışmaya başladığını söylüyor. Bu dönüşümün yavaş yavaş bir çeşit kolonileşmeye benzediğini, artık her türlü deneyimin sosyal ağlar ile edinilebilir hale gelmekte olduğunu, ve içeriğin önem kazanması ile kişiselleştirme ve doğru içeriğin daha fazla öne çıkacağını belirtiyor. Yakın gelecekte de sosyal ağlarla bağlı “tüketicilerin” güçlü topluluklar oluşturup, marka ve CRM gibi sistemlerinin gücünü ellerinden alacağından söz ediyor.
Yazının tamamını buradan okuyabilirsiniz.