Bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen, “BrandZ, Top 100 En Değerli Global Markalar Sıralaması”, dün, 29 Nisan 2009’da, Milward Brown Optimor tarafından açıklandı. Dünyanın lider araştırma şirketlerinden biri olan Milward Brown’ın global marka stratejileri ve finansal danışmanlık konusunda hizmet veren tarafı olan MB Optimor’un raporuna gore, Google, 100 milyar dolarlık marka değeri ile birinci oldu.

Yapılan basın açıklamasında, pek çok işletme değerinin düşmekte olduğu mevcut ekonomik ortamda, şirketlerin devamlılığını sağlayan bir faktör olduğu için, markanın her zamankinden daha fazla önem kazandığını belirten MB Optimor’un CEO’su Joanna Seddon; markalarına yatırım yapmayı sürdürecek şirketlerin, ekonomik düzelmeler başladığında, büyüme konusunda harcamaları kısan şirketlere göre çok daha iyi konumlanacağını da söylüyor.

“Marka”yı bu kadar önemli yapan, devamlılığını sağlayan, güçlü markaların, işletme değeri yaratma gücüne sahip olması. İşletmeye olan etkileri kazanım ve karlılıktan çok daha fazla. Güçlü markalar, fiyatlamayı premium’da tutma ve yeni pazarlara girişte maliyetleri düşürme yeteneği ile rekabetçi avantaj yaratıyor. İşletme riskini azaltıyor ve yetenekli çalışanları da şirkette çalışma konusunda cezbediyor.

Bu yıl sıralamada yer alan 15 yeni marka da bulunuyor. Pampers 31inci sıradan en yüksek girişi yaparken, bunu 32. sırada Nintendo ve 36. sırada Visa takip ediyor.

Ilgili basın bültenine buradan ve sıralamanın nasıl yapıldığı ile ilgili detayları da içeren rapora buradan erişebilirsiniz.