Okan Bayülgen’in İstanbul Belediye Başkanı Adayı olması konusunda biraz bilgi vermek istiyorum. Bilen bilir, AdSchool Istanbul Pazarlama İletişimi Yüksek Linans programına devam ediyorum ve bu dönem, çok büyük saygı ve hayranlık duyduğum hocam Levent Erden’in IMC (Integrated Marketing Communication) dersinin dönem sonu projesi için, bir seçim kampanyası hazırlayacaktık. Konunun güncelliği ve Okan Bayülgen’in “komedyen” yanı nedeniyle, kendisini aday olarak belirledik ve çalışmalara başladık. Daha önce yayınladığım söz konusu anketin de sebebi yine,bu kurgu projedir.

Peki neler yaptık? Öncelikle kendisinin İstanbul halkı üzerindeki algısını ve aday olsaydı, oy potansiyeli ne olurdu, Beyoğlu’na çıktık, sorguladık. Anket yaptık, Facebook grup kurduk ve Ekşi Sözlük’de konu açtık… Yaptığımız araştırma çok ilginç sonuçlandı zira %49a %51 gibi oranda evet/hayır aldık. Anladık ki işimiz hem kolaydı hem de zor. Ağırlıklı “komedyen” algısı olan, hayatı ciddiye almayan biri olarak algılanan bir adayımız vardı, demek ki, varolan algı ve istenen algıyı iyi belirleyip, hedef kitlenin olduğu yerlerde, istenen algı için çalışmamız, doğru kanallarda doğru mesajları vermemiz ve yönetmemiz gerekiyordu. Entegre Pazarlama İletişiminin amacı, gereği, kullanım alanları da tam da bu noktada ortaya çıkıyordu. İletişim planını Buzz Marketing, Medya, ve Web ağırlıklı olmak üzere, pazarlama iletişiminin tüm alanlarını kullanarak kurguladık. Tabi burada seçim yasaklarının bağlayıcılığına değinmeden geçemeyeceğim, en çok burada zorlandık, meğer ne çok yasak varmış :)

Yaptığımız çalışmanın sunumunu aşağıdaki video sunumunda bulabilirsiniz. Projenin geneli bir yana, vaatleri düşünürken biz çok heyecanlandık, İstanbul’a bir katkımız olursa, ne mutlu bize…

Bu vesile ile ankete katılıp, fikrini paylaşan ve proje sırasında fikirleri ve yakın çevre araştırmaları ile destek olan herkese teşekkürler!

Dip Not: Bizim projemiz 2. seçildi. 1. seçilen projenin adayı Güler Sabancı’ydı ve projedeki tüm arkadaşlarımı buradan da kutlamak istiyorum. Gerçekten çok profesyonel bir iş çıkarmışlardı.